Chorvatsko - Vis 2013 FILIP JELÍNEK
Plánování cesty na chorvatský ostrov Vis začalo již na sklonku roku 2012. Jak čas postupně běžel, začaly naše smělé plány na objevování orchideoflóry tohoto příjemného ostrova získávat jasnější obrysy. A proč zrovna ostrov Vis? Odpověď zní jednoduše: Ophrys lacaitae. Pro zkušené orchidejáře by to možná nebyl úplně ten nejlepší důvod, míst k jeho nalezení je více a možná i s bohatším rostlinným doprovodem (namátkou třeba poloostrov Gargano, Sicílie, Malta), ale žádná z lokalit není tak blízko, jako Vis. Pro mě to bylo jednoznačné rozhodnutí, Ophrys lacaitae jsem ještě neviděl a Chorvatsko, resp. chorvatské ostrovy mám rád (i když je znám zatím spíše jako letní „podvodní“ turista).
Ostrov Vis patří do vnějšího pásu Středodalmatských ostrovů a od již zmíněného italského Gargana ho dělí cca 115 km otevřeného Jaderského moře (od pevniny – Splitu – je vzdálen asi 50 km). Nejvyšším bodem poměrně členitého ostrova je hora Hum (587 m). I když se svojí rozlohou 90,3 km2 nepatří k největším, je historie jeho osidlování poměrně bohatá a začíná snad již ve třetím tisíciletí př. n. l. Původní illyrské domorodce vystřídali Řekové, kteří tu začátkem 4. století př.n.l. založili kolonii zvanou Issa. Ta se postupně stala nezávislou a zakládala své vlastní kolonie. Po nadvládě Římanů, trvající až do zániku Západořímské říše, měnil ostrov často své vládce. Díky jeho strategické poloze byl i v novodobějších dějinách nejednou v zájmu soupeřících velmocí. Během druhé světové války, zvláště v jejím závěru, se ostrov stal důležitým útočištěm a velitelským sídlem jugoslávských partyzánů pod vedením samotného J. B. Tita (nedaleko vrcholu Hum lze navštívit Titovu špilju (jeskyni), kde se skrývalo budoucí vedení komunistické strany). Po druhé světové válce byla na ostrově vybudována důležitá vojenská základna, což zapříčinilo izolaci místa od turisty hojně navštěvovaného okolí. Zákaz pobytu pro zahraniční návštěvníky padl až v roce 1989 a možná i díky tomu se na ostrově zachovala poměrně neponičená příroda.
I když mělo být ověření lokalit tořiče Ophrys lacaitae hlavním mottem naší výpravy, pro mě jakožto zatím málo zcestovalého orchidejáře bylo těch lákadel mnohem víc, např. Ophrys sphegodes subsp. tommasinii, Orchis coriophora subsp. fragrans (Anacamptis fragrans) a kromě jiného jsem se už nemohl dočkat vzduchu provoněného středomořskými bylinkami a mořem. Při studiu podkladů od německých orchidejářů a hlavně od kamaráda Aleše, který ostrov navštívil před několika lety, jsme měli o lokalitách brzy vcelku jasno, radost nám s blížícím se jarem kazil jen fakt, že to s tím příchodem jara nějak vázlo… I přes obavy z toho, jestli nebude orchidejářská sezóna opožděná, 26. dubna nasedlo v Brně 12 lidí do tří aut a vydali se na cestu do chorvatského Splitu, odkud vyplouval trajekt směřující k Visu. Posádky jednotlivých aut jely nezávisle na sobě a setkat jsme se měli druhý den dopoledne v přístavu u trajektu. Někteří vyjeli s dostatečným předstihem již ráno a přespali v blízkosti Splitu, naše auto s mužskou a tedy otrlejší posádkou volilo cestu přes noc, ale i tak s dostatečnou rezervou abychom měli ještě i čas porozhlédnout se na pevnině po okolí Splitu a udělat si botanickou rozcvičku před příjezdem na Vis.
Po více jak dvouhodinové plavbě starším, ale vcelku pohodlným trajektem jsme konečně přistáli přímo ve městě Vis, kde při zamračené obloze a za bubnování deště začalo hledání našich apartmánů. Již při cestě úzkými křivolakými uličkami nám bylo jasné, že jaro se v těchto místech moc neopozdilo, hned u silnice nás totiž v jednom místě vítaly trsy plně kvetoucích Anacamptisů. Díky dešti jsme se mohli v klidu ubytovat v pohodlných apartmánech a načerpat síly na následující dny (skupinka nadržených nadšenců pod vedením Zbyňka si i tak šla hned po dopadu posledních kapek prohlédnout blízké okolí). Druhý, již krásně slunečný den na ostrově, jsme si mohli plně oddychnout. Hned na první lokalitě nás totiž kromě spousty dalších rostlin čekaly i první kvetoucí exempláře Ophrys lacaitae. V dalších dnech se nám kromě přibývajícího opálení a škrábanců z nepoddajné macchie, rozrůstal i seznam nalezených druhů (soupis na konci článku). Nevypsanou soutěž o nalezení nejbohatší lokality po právu vyhrála skupina Zbyněk, Radim, Pavla a Ivo, kterým se poblíž Podstražje podařilo nalézt místo s rozkvétajícími stovkami kusů Oph. lacaitae. Vzhledem k relativně malé velikosti ostrova a slunečnému počasí nám zbyl čas podívat se i v několika kouzelných zátokách k moři. Po večerech jsme při sklence dobrého místního vína, případně něčeho ostřejšího z vlastních zásob, živě diskutovali o nálezech a zážitcích a shodli se, že oproti našim obavám, jestli něco vůbec najdeme, je ostrov Vis parádní a bohatou lokalitou nejen Oph. lacaitae (který jsme nalezli na 6 lokalitách), ale i ostatních druhů orchidejí, o další středomořské květeně ani nemluvě.
Těch pár dní, které nám byly dopřány na tomto nádherném místě, utekly opravdu rychle a tak jsme se museli 1. května nalodit opět na Petara Hektoroviče, jenž nás svým klidným tempem dopravil zpět na pevninu. Jako malinkou tečku za chorvatskými orchidejemi jsme se ještě stihli zastavit na jedné lokalitě nedaleko Splitu.
Pozn. Pro případné zájemce vypracoval Jindra s pečlivostí sobě vlastní ihned po návratu podrobnější popis navštívených lokalit i se seznamem nalezených orchidejí a ostatních rostlin.
Seznam nalezených druhů od 27. 4. do 1. 5. 2013
Druh Počet lokalit 1. Anacamptis fragrans 1 2. Anacamptis pyramidalis 7 3. Cephalanthera longifolia 1 4. Himantoglossum robertianum 3 5. Neottinea maculata 2 6. Ophrys bertolonii 7 7. Ophrys cornuta 2 8. Ophrys fusca 1 9. Ophrys incubacea 10 10. Ophrys lacaitae 6 11. Ophrys scolopax 2 12. Ophrys sicula 7 13. Ophrys sphegodes ssp. tommasinii 1 14. Ophrys × lyrata 3 15. Orchis anthropophora 3 16. Orchis italica 5 17. Orchis pauciflora 2 18. Orchis purpurea 1 19. Orchis quadripunctata 2 20. Serapias parviflora 11
21.* Anacamptis morio *orchideje nalezené pouze na pevnině 22.* Ophrys sphegodes 23.* Orchis tridentata 24.* Orchis ustulata 25.* Limodorum abortivum
Sporné nálezy obtížně rozlišitelného Ophrys bertoloniiformis jsou zařazeny ke druhu Ophrys bertolonii.
|