Home > Expedice našich členů > Flora pod střechou Španělska 2014

Flora pod střechou Španělska 2014

JIŘÍ JANOVSKÝ

Pico de Teide, které se tyčí do výšky 3718 m n. m., je nejvyšší horou Španělska. Nachází se na největším z Kanárských ostrovů - Tenerife a tvoří jeho pomyslný střed. Tento ostrov byl zároveň vybrán pro naši výpravu. Teide je třetí nejvyšší sopkou na světě, počítaje od své základny - hladiny moře. V okolí hory, která je součástí velké kaldery, se nachází stejnojmenný národní park, který je zapsán ve světovém dědictví UNESCO.
Přírodovědecký význam má všech sedm Kanárských ostrovů. Díky svému příjemnému klimatu, dostaly přezdívku „Ostrovy věčného jara“. Nebyly nikdy spojeny s pevninou a pro svou izolovanost jsou místem mnoha rostlinných a živočišných endemitů. Jejich sopečný původ je zřetelný na každém kroku. Vulkány dnes již neruší pobyt rekreantů. Poslední erupce však byly ještě v druhé polovině 20. století. Tenerife je zároveň nejlidnatějším ostrovem, počet obyvatel se pohybuje okolo 900 000. Cestování okolo ostrova je pohodlné. Podél jižního pobřeží vede dálnice. Celý jih ostrova je ve srážkovém stínu a krajina vypadá jako „měsíční“, chudá na srážky a vidíme zde spoustu aeonií a jiných sukulentů. Sever ostrova je vystaven větrům a Atlantik je zde bouřlivý, přináší však s sebou srážky, které vyhovují vavřínovým a vřesovcovým lesům. Střed ostrova se nachází ve značné výšce a dominují zde porosty kanárské borovice Pinus canariensis. Cestování do nitra ostrova je umožněno klikatými a krkolomnými cestami, kde si řidič přijde na své. Jeho námaha je však odměněna krásnými výhledy a přírodními poklady.
Cílem naší skupiny, ve složení Zdeněk, Rudolf, Karel a Honza, bylo zastihnout maximum ze zdejší orchideoflory. Termín expedice byl volen na přelom ledna a února, abychom zastihli v květu Habenarii tridactylites a zároveň nám rozkvetl Orchis canariensis. Vše se nám podařilo velmi těsně. Nejbohatší výskyt druhu byl v okolí historického města Masca. Lokality dalšího druhu Barlia metlesicsiana byly na mnoha místech velmi poškozené a staré údaje o jejím výskytu se nepodařilo potvrdit.
Velkou pomocí bylo setkání s francouzskými kolegy, kteří nám pomohli najít nejen kvetoucí Orchis canariensis, ale také bohaté lokality barlie. V porostech vavřínových lesů pohoří Anaga se nám také podařilo nalézt další druh - Gennaria diphylla, který byl ve svém optimu. Cestou z NP Teide ve směru na Anagu se v borových lesích velmi často nacházely listové růžice Neotinea maculata. Ostatní dva druhy - Serapias parviflora a Ophrys bombyliflora zůstanou pro naši skupinu zatím neobjeveny.
Nízký počet druhů orchidejí jsme si kompenzovali nálezy místních „špeků“. Králem všech rostlin je zde tisíciletá Dracaena draco subsp. draco rostoucí v Icod de los Vinos. Z ostatních endemitů a zajímavých rostlin uvádím Phoenix canariensis, Canarina canariensis, Ranunculus cortusiofolius, Asplenium reniforme, Euphorbium canariensis, Echium uniflora. Symbol ostrova, Echium wildpretti, rostoucí v kaldeře Las Cañadas Caldera pod sopkou Teide, bohužel ještě nekvetlo.
Příjemné klima ostrova umožňuje šíření cizích druhů rostlin. Jejich pěstování můžeme obdivovat v jedné z nejstarších botanických zahrad světa v La Orotavě. Nejen vědou živ je člověk a proto ukájíme své gastronomické choutky místními specialitami: papas arrugadas, sopa de cabra, conejo al salmonrejo. Výborné, můžeme doporučit.
Z ostatních zajímavostí ostrova jsou pyramidy u města Güimar, objevené a zkoumané, mimo jiné, Thorem Heyerdahlem, výstup na Pico de Teide -bohudík lanovkou na téměř samý vrchol, historická metropole La Laguna, kaňon Masca, vavřínovo-vřesovcové lesy pohoří Anaga aj...
Závěrem se chci zmínit o pionýrské expedici našeho kolegy Edy, který Tenerife navštívil bez znalosti přesných lokalit a orchideje viděl rovněž v plném květu. Dokonce do kaňonu na Orchis canariensis slaňoval na prádelní šňůře. Jeho cesta se stala naší inspirací.
A tak děkujem, Edo!!!

Orchidea klub Brno