Rudolf Dundr
Tento sympatický, nově vytvořený český název pro tuto málo známou orchidej ze severovýchodu Polska by určitě zaujal i další našáky, než pouze nás, kteří jsme se rozhodli pro revizi jeho lokality u Augustowa po deseti letech. Tato orchidej se totiž tak trochu vymyká známému stereotypu o našich domácích orchidejích. Je po všech stránkách jiná. Jak by ne, když jejím centrem rozšíření je především východ Evropy, Sibiř a Japonsko. Před deseti lety nás několik kamarádů podstoupilo dobrodružnou objevnou cestu za touto mimořádně zajímavou orchidejí. V loňském roce, v době vrcholícího léta, u nás již téměř prostého nějakých kvetoucích domácích orchidejí, jsem vyslyšel přání kamaráda, který tento druh dosud neviděl a také sám bych rád opětovně spatřil tuto tak hezky česky pojmenovanou orchidej, vydali jsme se tedy na 1000 km dlouhou cestu. Doba jejího hlavního květu připadá na měsíc srpen a nejblíže k nám opravdu roste až u Augustowa v Polsku, jen pár kilometrů od hranic s Litvou. Několik dalších lokalit je i v Pobaltí a pak už jen až dál na východ. Termín o prvním srpnovém víkendu je asi nejvhodnější a tak i my ho volíme pro tuto dalekou cestu. Pro milovníka přírody je oblast jezer a pralesů kolem Augustowa mimořádně zajímavá. Je to pro srovnání s našimi poměry takové asi stokrát větší Dokesko a oblast je i oblíbenou rekreační destinací. V minulých letech se dokonce široce celoevropsky bojovalo proti výstavbě dálnice Polsko – Pobaltí, která by přeťala toto území. I botanicky a zvláště pak po stránce výskytu orchidejí, je to oblast mimořádně bohatá a stojí za to ji navštívit.
Objekt naší cesty – orchidej kapucínek kukačka (Neottianthe cuculata) je drobná kytka vysoká do 30 cm. Jako geofyt s dvěma kulovitými hlízkami roste na rozmezí bohatého mechového patra a minerální písčité půdy. Při zemi má většinou dva přisedlé, vejčité, namodrale zelené listy. Výše na duté lodyze je několik útlých listenů. Vlastní řídké květenství je jednostranné, tvořené světle fialovými květy. Květ má z okvětních lístků vytvořenu dokonalou přilbu. Odstávající pysk je hluboce trojdílný a na bíle zbarvené bázi je několik fialových čárkovitých skvrn. Dolů zahnutá ostruha je na konci viditelně ztlustlá.
I po deseti letech se nám po příjezdu k Augustowskému kanálu daří rychle najít několik lokalit této vzácné orchideje. Roste zde poblíž kanálu ve starém borovém lese s příměsí smrku. V důsledku vysoké vzdušné vlhkosti s vysokou tvorbou rosy je zde vyvinuto bohaté mechové patro. Právě to je podmínkou pro existenci této orchideje. Nezanedbatelné ale asi bude i minerální podloží, které zde tvoří jakoby morénovitý val. Ten je však umělý, neboť vznikl z vytěženého materiálu při výkopu kanálu. A je asi přece jen bazičtější než okolní písčité půdy, neboť právě na něm se hojně vyskytují další druhy orchidejí jako např. Epipactis atrorubens, Goodyera repens, Platantera chlorantha a Listera ovata. Při naší návštěvě jsme zkonstatovali, že několik desítek kapucínků zde má zajištěn nerušený rozvoj, neboť kácení okolních lesů ustalo. Rostou dokonce i po okraji cyklostezky a tak možná v budoucnu potěší i další české orchidejáře, kteří do těchto odlehlých, ale krásných končin zavítají.