Home > Botanici a orchideje > Josef Ritter von Rawicz Warszewitz

Josef Ritter von Rawicz Warszewitz

(*1812  †1866)

Jan Viewegh

Sběratel orchidejí, jehož jméno je spojováno s řadou nádherných středoamerických orchidejí. Warszewicz pochází z polské rodiny usazené ve Vilniusu. Po polském povstání v roce 1830 musel opustit vlast a pracoval jako pomocná síla v berlínské botanické zahradě. V roce 1845 se přihlásil na výzvu ghentského obchodníka s květinami Van Houtteho a se skupinou belgických sběratelů odjel do Guatemaly. Zde se okamžitě projevil nejen jako dobrý znalec flory, ale také jako výborný organizátor. Takřka okamžitě začaly do Van Houtteho skleníků proudit spousty tropických rostlin, hlavně orchidejí. Již následující rok se v Guatemale osamostatnil a jako nezávislý sběratel zásoboval Evropu živými rostlinami, hlízami i semeny v enormních zásilkách. Záhy začal množit materiál sesbíraný v guatemalských horách ve sklenících svého přítele, což mu umožnilo zásobovat evropské trhy prakticky velkoobchodním způsobem. Vzhledem k tomu, že konkurence byla zaměřena především na anglický trh Warszewicz rychle ovládl trh německý. Botanické zahrady v Berlíně, Hamburku, Erfurtu a švýcarském Curychu byly pravidelně zásobovány velkým množstvím rostlinného materiálu. Dá se konstatovat, že díky jeho zásilkám byla zahájena zcela nová éra německého pěstování orchidejí. H. G. Reichenbach popsal v periodiku Bonplandia desítky nových taxonů, které pochází z Warszewiczových středoamerických sběrů.
 
V roce 1848 vyrazil, s minimálními prostředky a doprovázen jediným domorodým Indiánem na velkou cestu střední Amerikou. Dlouhé měsíce pobýval v divočině, během cesty zdolal i 4,5 tisícovou panamskou sopku Baru a v Kostarice objevil nádhernou katlej Cattleya dowiana. Následující rok objevil a sbíral v Kolumbii jiný klenot mezi katlejemi Cattleya warscewiczii. Roku 1850 se po prodělané žluté zimnici musel vrátit do Evropy. V Krakově odmítl nabídku pracovat s Dr. Czerwiakowskim ve zdejší botanické zahradě a raději odjel do Berlína za H. G. Reichenbachem, kterému pomohl při zpracování herbářových materiálů. Výsledkem jejich spolupráce byl popis více než 300 nových taxonů orchidejí. Usedlý život dlouho nevydržel a už v roce 1851 vyráží znovu na jihoamerický kontinent. Koncem roku už je v ekvádorském Guayaquilu, kde jej okradli o všechny peníze a vybavení. V cestě pokračuje do Bolívie a Peru, přičemž zásobuje botanické zahrady v Krakově a Berlíně spoustou hodnotného zahradnického materiálu. Jím nalezená Canna warscewiczii je jedním z nejžádanějších rodičovských druhů použitých při produkci hybridů tohoto rodu. Přes existenční problémy odmítl nabídku londýnské Zahradnické společnosti, aby pokračoval v cestách na její náklady a dává přednost osobní nezávislosti. Jeho sběry jsou vysoce ceněny a v Londýně se jednotlivé exempláře prodávají za desítky liber. V Peru prozkoumal údolí řeky Marañon a do Evropy posílá řadu nových orchidejí, jejichž popisy profesor Reichenbach pilně publikuje. Další záchvat žluté zimnice jej donutí vrátit se do Evropy. Druhou nabídku Dr. Czerwiakowského na zaměstnání inspektora krakovské botanické zahrady už přijímá a je zde zaměstnán až do své smrti 29. prosince 1866.

Jeho jméno nesou vedle už zmiňované Cattleya warscewiczii Rchb. f. také Cycnoches warscewiczii, Catasetum warscewiczii (Clowesia warczewitzii (Lindl. & Paxt.) Dodson), Miltonia warscewiczii (Miltonioides warscewiczii (Rchb. f.) Brieger & Lückel = Basionymum Odontoglossum warszewiczii Rchb. f.), Paphiopedilum caudatum var. warszewiczianum (Phragmipedium warszewiczianum (Linden ex Rchb. f.) Rolfe), Sobralia warsewiczii Rchb. f., Brassia warscewiczii, Epidendrum warscewiczii, Mesospinidium warscewiczii, Oncidium warscewiczii, Stanhopea warscewicziana Klotzsch a rod Warszewiczella. Vedle orchidejí byla na Warszewiczovu počest popsána řada dalších rostlin (Cryosophila warscewiczii, Chamaedorea warscewiczii, Alonsoa warscewiczii, Philodendron warszewiczii, Satyria warszewiczii, Iochroma warscewiczii, Canna warscewiczii, Kohleria warszewiczii, Hadrodemas warszewiczianum).
V řadě popisů je vidět nesoulad mezi správnou transkripcí jména Warszewicz a použitými epitety na jeho počest. Pravidla botanické nomenklatury jsou v tomto neúprosná a původní popis je platný, bez ohledu na skřípějící zuby polských patriotů.
Orchidea klub Brno