Home > Expedice našich členů > Výpravy za orchidejemi západní Austrálie 2017

Výpravy za orchidejemi západní Austrálie 2017

KATEŘINA HNĚDKOVSKÁ

Znáte to sami, koupíte si první orchidej, potom druhou, třetí a už v tom lítáte. Stejné to bylo se mnou. Jedna návštěva kamarádova skleníku a první orchidej, kterou mi tenkrát dal. Ty další jsem si s radostí sháněla a kupovala sama. Vždy jsem měla velkou radost, když vyrašil nový výhonek a ještě větší, když orchidej vykvetla.


Fascinuje mě australská flóra. Těch zvláštních květin, stromů, keřů a orchidejí! To se přece musí prozkoumat! A tak začaly, téměř před pěti lety, mé výpravy za orchidejemi.
Základní informace jsem našla v běžných časopisech a knížkách a vyrazila jsem do místní buše vybavená starším typem mobilního telefonu. To bude pro začátek stačit, kdo ví, jestli vůbec něco najdu, říkala jsem si. Ráno syny rychle odvézt do školy a jde se.

První orchidej, kterou jsem tenkrát našla, byla Large Pansy orchid (Diuris magnifica). Další orchideje na sebe nenechaly dlouho čekat a v průběhu roku 2013 jsem našla celkem 8 druhů. V roce 2014 se počet nalezených orchidejí zvýšil na 17.

Orchidejové vášni zanedlouho propadl i můj manžel a v roce 2015 byly naše výlety čím dál tím delší. Okolní buše jsme již prohledali a bylo třeba zamířit zjara více na sever a začátkem léta více na jih. Samozřejmě již vybaveni encyklopedickými knihami o orchidejích, ze kterých se dalo vyčíst dost informací na to, abychom danou orchidej ve správný čas a na správném místě našli. Některé orchideje jsou ovšem natolik chráněné, ohrožené nebo vzácné, že informace o jejich výskytu jsou tajné. To pak nezbývá než jít takzvaně “naslepo” a s velkou dávkou štěstí danou orchidej najít. I nám se to podařilo a pár skvostů ve své fotografické sbírce máme. Patří mezi ně např. Northern Queen of Sheba (Thelymitra pulcherrima), York Sun orchid (Thelymitra yorkensis), Crystal Brook Star orchid (Thelymitra magnifica), White China orchid (Cyanicula ixioides) a Cleopatra’s Needles orchid (Thelymitra apiculata). Tyto orchideje jsou na seznamu Priority flora in Western Australia. Ve své sbírce máme i několik silně ohrožených druhů, které jsou zapsány v seznamu Threatened flora in Western Australia. Jsou to: Carbunup King spider orchid (Caladenia procera), Dwarf Spider orchid (Caladenia bryceana), Glossy-leafed Hammer orchid (Drakaea elastica), Grand Spider orchid (Caladenia huegelii), Giant Spider orchid (Caladenia excelsa) a Cape Spider orchid (Caladenia caesarea subsp. maritima).

Výpravy za orchidejemi vyžadují důkladnou přípravu. Musíme předem vytipovat oblast a zjistit co nejvíce informací o hledané orchideji – zda má ráda slunce nebo stín, v jakém typu buše a u kterých stromů roste, v jakém typu půdy roste, zda v sušším písku, na kamenech, v červené kamenité půdě nebo u vyschlých močálů. Představte si, že jedete za svým úlovkem 3-4 hodiny, přijedete na místo, 5 hodin se prodíráte, v lepším případě procházíte buší a vytouženou orchidej nenajdete. To hodně mrzí a bez nálady pak jedete zpátky domů. Další návštěvu pak odkládáte na příští rok, protože na programu jsou další místa a orchideje, které nepočkají, buď odkvetou, nebo se zavřou po opylení (Thelymitry) nebo se neotevřou (pokud nesvítí slunce, fouká na ně vítr a prší – opět Thelymitry, konkrétně Queen of Sheba (Thelymitra spiralis complex) nebo je sežere klokan.


Proto je příprava hodně důležitá. Počítat musíte i s náhlou změnou počasí. Náhradní oblečení a obuv je samozřejmostí, stejně jako dostatek vody a pokrývka hlavy. V říjnu se začíná oteplovat a teploty se mohou vyšplhat i ke čtyřicítce. I přes velké horko je potřeba mít na nohou pevné pohorky a silné dlouhé kalhoty. Jednak kvůli místním rostlinám, které přestože vypadají nevinně, jsou plné bodlin a trnů, kvůli mravencům a klíšťatům, ale hlavně kvůli hadům.


Přesto v buši trávím veškerý svůj volný čas, s manželem a oběma syny hlavně o víkendech.
Faktické informace na závěr:


    V Západní Austrálii roste 430 druhů orchidejí, rozdělené v 39 rodech.
    Všechny orchideje, které zde rostou, jsou terestrické.
    Ze všech druhů orchidejí je jen jedna stálezelená (Slipper orchid – Cryptostylis ovata).
    Některé orchideje mohou být opylovány pouze jediným druhem vosy, jiné opylují komáři, mouchy, včely a mravenci. Některé orchideje jsou samoopylovači (např. Beard orchids z rodu Calochilus).
    Některé druhy orchidejí vyrostou a vykvetou jen po letním požáru (např. Beak orchids z rodu Pyrorchis nebo Leek orchids z rodu Prasophyllum).
    V Západní Austrálii rostou dvě podzemní orchideje – Rhizanthella gardneri a Rhizanthella johnstonii.
A ještě pár zajímavostí:
    Na nejdelší jednodenní cestu jsme vyrazili hledat podzemní orchidej Rhizanthella gardneri. Tato orchidej opravdu roste pod zemí u určitého druhu keře a může být opylována pouze mravenci. Na povrch vystupují jen tmavě fialově zabarvené špičky lístků, navíc skryté pod vrstvou spadaného eukalyptového listí. Hrábě jsme s sebou bohužel neměli a domů jsme odjížděli s nepořízenou. Cesta tam i zpět nám trvala 8 hodin.
    V Eneabbě, kde jsme hledali vzácnou severní Queen of Sheebu (Thelymitra pulcherrima), jsme potkali starší manželský pár. Ti tuto orchidej hledali neúspěšně již osmý rok a měli ji zapsanou na tzv. „bucket listu” (seznam věcí, které chcete za života stihnout udělat nebo vidět). Protože jsme věděli, kde se rostliny nacházejí, slunce svítilo od samého rána a teplota byla také příznivá, aby se květy otevřely, poslali jsme je přímo k nim. Oba si pak mohli ze svého seznamu jednu položku odškrtnout, byli šťastní a my také.
    Během pěti let jsme nalezli přes 200 druhů západoaustralských orchidejí zastoupených v 38 rodech a asi 20 hybridů. Bohužel se nám zatím nepodařilo nalézt podzemní orchidej z rodu Rhizanthella, aby naše sbírka byla kompletní.
    Za utrženou orchidej můžete v Západní Austrálii dostat pokutu $50.000, a pokud je tato orchidej na seznamu silně ohrožených druhů (Threatened flora in Western Australia), může se pokuta vyšplhat až na $100.000.

Orchidea klub Brno