Home > Expedice našich členů > Vietnam 2008

Vietnam 2008

Václav Kolář

Všeobecně rozšířený názor, že v mapě potulek za tropickými orchidejemi by nikomu neměl chybět Vietnam, je určitě správný, i když právě tato potulka má svá úskalí. Inspirováni skvělou publikací „Slipper Orchids of Vietnam“ od kolektivu autorů v čele s Leonidem Averyanovem a vybaveni balíkem dalších informací z Internetu a jiných zdrojů si může docela slušnou výpravu za vietnamskými orchidejemi naplánovat každý mírný dobrodruh.
V našem cestovním plánu na jaře v roce 2008 byly samozřejmě hlavním předmětem našeho zájmu orchideje. Nalézt si svá Paphiopedila a jiné orchideje na původních stanovištích krásný cíl. A navíc, má zkušenost mi praví, že tyto kytky rostou na moc pěkných a poměrně složitě přístupných místech. Dostat se tam není většinou jednoduché, ale nasbírá se při tom mnoho zážitků, poznají se noví lidé a sní se mnoho moc dobrého jídla.
Při našem časovém omezení na asi 28 dnů pobytu jsme si museli vybrat, které oblasti navštívíme. Vietnam je velká země se slušnou dopravní infrastrukturou, ve které se však individuální turistika realizuje poměrně složitě. Vzhledem k našemu hlavnímu předmětu zájmu jsme se rozhodli pro nějaké tři lokality v severním Vietnamu s tím, že kam konkrétně se rozhodneme až v Hanoi.
Hanoi je kouzelné město. Bydlení v centru starého města v blízkosti jezera Hó Hoan Kiém je silný zážitek. Je zde dostatek levných hotelů, skvělý výběr restaurací, jídelen, piva a vůbec ruch, barevnost a vůně asijského městského života jsou zde jedinečné. Dá se jenom vřele doporučit, třeba bydlení v hotelu THÚY NGA, 24C Ta Hién Str. Poměrně blízko je klidná botanická zahrada, prezidentský palác i dobře zachovalý rozsáhlý areál staré školy. Kdo má zájem o orchideje, nejsnadněji a nejlevněji je nakoupí právě zde v Hanoi. Ovšem věci jako Fyto či CITES jsou zde neznámé pojmy.
Sapa je malé, výstavní město v severozápadní části Vietnamu, v tomto případě kladné dědictví zašlých koloniálních časů. Je snadno dostupné třeba nočními vlakovými spoji do Lao Cai a odtud necelou hodinu cesty privátními malými autobusy do Sapa. Město leží ve výšce kolem 1500 m n. m. a je obklopeno nejvyššími vietnamskými horami. V okolí je spousta vesniček, jejichž obyvatelé výrazně obarvují život v Sapa. Svahy a údolí pod městem jsou pokryty malebnými rýžovými poli.
V samotném městě se s orchidejemi setkáváme „na každém kroku“. Rostliny, zřetelně sebrané z přírody, slouží jako dekorace v restauracích, hotelech i na obytných domech. Podél silnice do Lao Cai, ale i na dalších místech, je několik zahrad, nebo spíše skladišť sebraných orchidejí čekajících na zákazníky. Je zde kompletní sortiment orchidejí, které v okolí rostou. Jak jednoduché je rostliny koupit a to levně. Složitější však je, dostat se k orchidejím na přirozených stanovištích. V blízkém okolí města nebo vesnic již nic moc nenaleznete. Krajina je silně využívána k zemědělské nebo lesnické produkci, a pokud něco zajímavého rostlo na extrémně nepřístupných místech, je to již dávno vysbíráno domorodci. Pro naše kytky musíme tedy na vzdálená a těžko přístupná místa, nevyužitelná pro zemědělství ani lesnictví a navíc nevypálená během nedávných válek.
K úspěšné výpravě za orchidejemi v těchto krajích je z mnoha důvodů nutný domorodý průvodce. Ovšem takový, který ví, kde naše kytky rostou. Ideální je sběrač, který tuto práci dělá pro majitele zahrad a obchodníky. Taková výprava samozřejmě zabere pár dní a není to levná záležitost. Navíc je nesprávné a také dost nebezpečné kytky při této výpravě sbírat.
Cao Bang, malé ušmudlané městečko na sever od Hanoje, je dobrým východištěm pro cesty dále na sever až k čínské hranici. Překvapivě je zde několik dobrých, levných a čistých hotelů a vynikající prostředí pro specialisty na vietnamskou a čínskou kuchyni. Pro výlety dále na sever je třeba si najmout terénní auto s řidičem, což zde není problém. Malebná údolí s rýžovými poli jsou obklopena mohutnými vápencovými skalami s množstvím jeskyní. Na řece, která zde tvoří severní hranici Vietnamu s Čínou, jsou široké, nádherné vodopády. Prostě, tento kus Vietnamu rozhodně stojí za návštěvu. I tady se prodávají na ulici orchideje, byly to skutečně mohutné trsy, zejména paphiopedil a cymbidií.
Cesta normálním vietnamským autobusem z Hanoe Cao Bang zabere sice celý den, ale není to nuda a je to velmi levné. Poněkud složitější je cesta z Cao Bang do Halong Bay. Ale za den se to také dá zvládnout.
Halong Bay je známé a turisticky velmi exponované místo. Je to škoda, ale orchideje zde skutečně až na malé výjimky nerostou. Míst na dokonalou relaxaci je zde ale dostatek. Ostrov Cat Ba mezi ně rozhodně patří.
Cuc Phong je národní park s dobrou pověstí. Pobyt zde, měl být krátkou exkurzí za orchidejemi, i když ne v úplně přirozeném prostředí. Ale je to trochu jinak. Kus lesa tam sice ještě zbyl, ale jinak to byla exkurze do prostředí hromadných zájezdů a rekreací pracujících budujících lepší zítřek, kde individuální turista je oběť.

Orchidea klub Brno