Home > Pěstování orchidejí > Tropické orchideje > Poznatky s pěstováním rodu Paphilopedium v kokosovém substrátu

Poznatky s pěstováním rodu Paphilopedium v kokosovém substrátu

 Dušan Horák
 
K napsání tohoto článku mě přimělo stále více používání kokosových produktů v zahradnické praxi.
Před rokem a půl jsem obdržel od významné německé firmy zabývající se pěstováním a prodejem zejména botanických druhů střevíčníků – Paphiopedilum zásilku rostlin zasázených do směsi kokosového substrátu. V prvním okamžiku jsem uvažoval, že se jedná zřejmě o transportní substrát čerstvě nasázených rostlin v transparentních plastových květináčích. Při další zásilce po čtvrt roce přišly tyto rostliny opět v kokosovém substrátu. Ponechal jsem je tedy v neporušeném stavu.
K mému překvapení s příchodem jara začaly rostliny do substrátu neobvykle narůstat bílými kořeny, které se začaly zmnožovat. Sledoval jsem tento růst kořenů přes transparentní květináče každý den a měřil jejich délku. Kořeny narostly za 7 dní až o 1 cm. Oslovil jsem tedy dodavatele rostlin do Německa s dotazem, co je to vlastně za substrát. Přišla mi zásilka 2 kostek slisovaného substrátu, který při namočení do vody nabyl osminásobně. Hledal jsem na internetu podobného tuzemského dodavatele kokosového substrátu a oslovil dva české výrobce substrátů. Během čtvrt roku mě přišla nabídka vzorků slisovaných substrátů, ovšem ani jeden nebyl kvalitativně srovnatelný se substrátem z Německa. Při návštěvě zahradního centra Dehner ve Vídni jsem náhodně objevil slisované kokosové kostky s podílem kokosových vláken (Cocosnut Husk) a chipsů ve frakci 5–15 mm a jemnou frakci, která je k dostání i v tuzemsku. Co to vlastně kokosový substrát je a jak jej použít?
Kokosový substrát je vlastně odpadová část přírodní hmoty rostliny kokosové palmy - Cocos nucifera. Do podílu substrátu se používají rozdrcené kousky řapíků listů, báze zaschlých listů (Chipsy), části kmene rostliny s vlákny, oplodí kokosového ořechu s vlákny (Cocosnut Husk). Tato přírodní hmota má jedinečnou vlastnost po namočení do vody a je schopna až osminásobně zvětšit objem. Po nasycení vodou je přirozeně vzdušná. Obsahuje ze 2/3 lignin a z 1/3 celulózu, což je zárukou odolnosti proti rozkladu až 3 roky (dle zdroje:
http://www.ladyslipper.com:80/coco3.htm )

Dále obsahuje minimální obsah dusíku a jeho pH se pohybuje od 4,5–5,5 a oplodí ořechů 5,5–6 pH. Všechny tyto parametry dokazují, že splňuje velmi dobré předpoklady pro pěstování střevíčníků i jiných orchidejí (Masdevallia, Dracula, Lepanthes, Telipogon, Odontoglossum apod.).
Pro dobré fyzikální vlastnosti substrátu doporučuji pro pěstování 2 díly slisovaných chipsů (Cocosnut Husk ) a 1 díl kokosového substrátu a 1 díl drceného keramzitu. Tento substrát se dá velmi dobře použít pro všechny střevíčníky i pro vápnomilné druhy za předpokladu, že květináče s rostlinami 1 x za měsíc proléváme vápencem. Mně se velmi osvědčil výrobek rakouské firmy Ikosan se zastoupením 90 % CaCO3 a 2 % MgCO3 v dávce 100 g na 60 l vody (zednické plastové vědro).
Použití této formy vápníku s hořčíkem má velmi dobré účinky na zdravotní stav i jiných orchidejí a rostliny přihnojované tímto přípravkem vykazují velmi dobrou odolnost vůči bakteriózám. Aplikace je ovšem v intervalu jednou za čtvrt roku.
Podrobné informace o výsledcích a rozboru použití kokosových produktů včetně složení substrátů na: http://www.ladyslipper.com:80/coco3.htm
 
Orchidea klub Brno