Home > Expedice našich členů > Andalusie 2003

Andalusie 2003

ZA ORCHIDEJEMI SLUNNÉ ANDALUSIE

Aleš Knoll

Exkurze za orchidejemi do jižní části Španělska - Andalusie vznikla vlastně shodou náhod. Původně jsme plánovali účast na zájezdu na Kypr. Velmi špatná situace v regionu daná válkou v Iráku, která byla na spadnutí, nám Kypr znechutila. Válka skutečně vypukla, a tak letadlo mých přátel, kteří se nenechali odradit, bylo poslední, které na dobu několika měsíců na Kypr (a zpět) letělo. Jako náhradní řešení se naskytla výhodná nabídka zlevněného leteckého zájezdu do Andalusie s CK Fischer. Změnili jsme tedy nejvýchodnější část mediteránu za její část nejzápadnější a mohli trávit čas v bezpečnější části světa.
Po vystoupení z letadla 26.3.2003 nás čekal nepříjemný pohled – ocitli jsme se v rušném městě, plném monotónních hotelů, na dohled ani kousek přírody, za kterou jsme sem vážili cestu. Malaga je centrem megaturistické oblasti Costa del Sol, tedy Slunečné pobřeží. Ubytováni jsme byli v hotelu v části zvané Benalmadena a hned z balkonu hotelového pokoje jsme viděli, že nebude tak zle – před námi se rýsovalo ve vzdálenosti asi 10 km vápencové pohoří Sierra de Mijas, kam jsme také ihned vyrazili. Protože jsme měli k dispozici lokality popsané anglickými autory v Jour. Eur. Orch. (AHO), šli jsme prakticky na jisto. Pouze pár hodin po odletu z Prahy a asi 15 km od hotelu jsme již mohli obdivovat vytoužený druh tořiče Ophrys atlantica, který spolu s vzácnými O. dyris, picta a hojnými O. speculum a O. tenthredinifera; Orchis papilionacea var. grandiflora a mnoha dalšími roste v borovém háji nedaleko městečka Alhaurin el Grande. Vzhledem k tomu, že se už stmívalo, jsme překrásné rostliny nefotografovali s tím, že tak učiníme zítra za plného slunce. To byl však zásadní omyl.
Ráno začalo ukrutně pršet, tak jsme čekali pár hodin a pak se rozhodli, že pojedeme podívat na blízký Gibraltar, který je mimo pověstných opic také lokalitou orchidejí. Doufali jsme, že cestou liják přestane, pršelo však natolik silně, že nebylo v žádném případě možno vystoupit z auta. Prohlédli jsme si aspoň z dálky siluetu Gibraltaru a přemýšleli, co liják udělá s letošní úrodou kvetoucích orchidejí. Třetí den byly již pouze přeháňky, proto jsme vyrazili na naši známou lokalitu u Alhaurin el Grande a další lokality Ophrys atlantica v této oblasti. Druh jsme našli ještě několikrát, ale rostl vždy vzácně, pouze v několika jedincích. Z dalších zajímavých druhů jsme pozorovali např. Orchis champagneuxii a Neotinea maculata. Čtvrtý den se opakovalo deštivé počasí druhého dne, ale tentokrát se již dalo krátkodobě botanizovat, takže jsme mohli pozorovat bohaté populace plně kvetoucího Orchis papilionacea var. grandiflora severně od města Malaga, ale i běžnějších druhů tořičů (Ophrys lutea, speculum, tenthredinifera) a nalezli první zástupce druhu Orchis olbiensis. Navštívili jsme také vynikající lokalitu nedaleko obce Alfarnatejo – škrapový kopeček s hojným Orchis conica a ještě plně kvetoucí Barlia robertiana.
Konečně si Slunečné pobřeží vybralo srážkový úhrn na celý rok dopředu a pravděpodobně i dozadu a počasí se umoudřilo. Vyrazili jsme tedy do hor, do oblasti El Burgo. Všude jsme potkávali tucty různých tořičů (mj. fusca a funerea), Aceras anthropophorum a navíc plně kvetoucí Orchis collina. Nejzajimavější byla horská krasová oblast východně od města Ronda (známého jako kolébka španělské koridy) s tisíci kvetoucích Orchis olbiensis, řebčíky a řadou zajímavých druhů skalniček na lokalitách v nadmořské výšce 700–1000 metrů.
Zatímco pobřeží je deklarováno jako slunečná velmi suchá oblast, pohoří Los Arcornocales je naopak srážkově bohaté. To umožňuje i výskyt opadavých druhů dřevin, v tomto případě dubu Quercus faginea. Zelené rašící lesy se starými stromy obrostlými kapradinami byly opravdu zajímavým zpestřením mediteránní krajiny. Většinou je však lesní vegetace oblasti tvořena především neopadavými druhy dubů – dubem korkovým (Q. coccifera) a dubem Q. rotundifolia. Z orchidejí nás zde zaujaly hlavně bohaté monokultury Ophrys bombyliflora a O. speculum v příkopech u cesty, ale i jediná z nalezených orchidejí, která roste i u nás – Cephalanthera longifolia.
Severněji od Los Arcornocales leží pohoří Grazalema, které je známé svým izolovaným výskytem endemického druhu jedle španělské – Abies pinsapo. Z původních porostů zbyly jen žalostné zbytky na strmých svazích, k těm jsme se nedostali, tak jsme si prohlédli aspoň mladé jedličky znovu vysazené v rámci programu UNESCO na přístupném místě. Pak jsme se vrátili k pobřeží a ve vlhkém kaňonovitém údolí u Benahavis ještě stačili vyfotografovat zelenou orchidej Gennaria diphylla.
Další den jsme přesyceni orchidejemi zamířili za kulturou a směřovali do historického města Granada. Orchidejím jsme se však nevyhnuli a navštívili bohatou populaci Orchis papilionacea var. grandiflora u Canillas del Aceituno, kde jsme nalézali i hojně křížence tohoto druhu a druhu Orchis champagneuxii. Nasridův palác Alhambra v Granadě patří k největším architektonickým skvostům Španělska a arabské kultury v Evropě. Z hradeb jsou krásné výhledy - kromě malebného starého města můžeme shlédnout i pohoří národního parku Sierra Nevada. Nejvyšší vrchol pohoří měří 3392 m n.m. a v tuto roční dobu zde ještě probíhá lyžařská sezóna. My jsme se ale zajímali hlavně o zdejší endemický druh šafránu (Crocus nevadensis), který byl v plném květu na místech po čerstvě odtátém sněhu. Na orchideje zde bylo ještě brzy.
Poslední den exkurze dopoledne před odletem jsme ještě navštívili lokalitu Limodorum trabutianum, kde přežívá u pobřeží v malém borovém lesíku uprostřed hotelů posledních asi 20 rostlin. To byla již naše poslední orchidej a mohli jsme jen konstatovat, že tato neplánované exkurze byla plnohodnotnou náhradou za původní variantu exkurze do mediteránu.
Celkově jsme viděli 25 druhů orchidejí z počtu 41 v oblasti udávaných druhů, což je drtivá většina z rostlin, které v tuto dobu mohly kvést. Všem dalším zájemcům Andalusii můžeme doporučit – neotálejte však, devastace přírody v této oblasti pokračuje velmi rychle, a jak jsme zjistili z reklamních transparentů na místech, velká část zbytků nelesní vegetace s orchidejemi leží na stavebních pozemcích.
Přesný seznam lokalit včetně GSM je k dispozici u autora.

Orchidea klub Brno